Jak rozbudzać zainteresowania dziecka?

Jak rozbudzać zainteresowania dziecka? 

Małe dzieci uwielbiają poznawać świat przez zabawę. W ten sposób rozwijają swoją kreatywność i wyobraźnię, czerpiąc z tego mnóstwo radości. Zadaniem rodziców jest pobudzanie ciekawości i wspieranie swoich pociech w tym, aby z biegiem czasu nauka nie stała się dla nich nudnym obowiązkiem, ale nadal stanowiła interesujące doświadczenie. 

Z tego artykułu dowiesz się:

Ciekawość świata jest naturalną cechą u dzieci. Najmłodsi wszystkiego chcą dotknąć, zobaczyć i poznać własnymi zmysłami. Nie bez powodu mówimy, że najlepiej uczą się przez zabawę i doświadczenie. Zdobywanie wiedzy jest dla nich o wiele przyjemniejsze, jeśli mogą eksperymentować i próbować. Małe dzieci mają naturalną potrzebę doświadczania nowych wrażeń, jednak z wiekiem staje się ona coraz słabsza. Dlatego ważne, żeby rodzice pomagali swoim pociechom pielęgnować zainteresowania i inspirowali je do poznawania świata oraz aktywnie uczestniczyli w ich rozwoju. Podpowiadamy w jaki sposób dorośli mogą to robić. 

1. Pozwólmy dzieciom podążać za ich wyobraźnią

Najważniejszą zasadą w pielęgnowaniu ciekawości u dzieci jest nienarzucanie im schematów znanych przez dorosłych. My patrzymy na świat nieco inaczej, dlatego bałagan spowodowany zabawą czy niepasujący do siebie kolorystycznie zestaw ubrań mogą wydawać nam się niewłaściwe. Jednak, dopóki dziecku nie grozi niebezpieczeństwo należy pozwolić mu dokonywać własnych wyborów. Być może kredki służą do kolorowania, ale jeśli dziecko zapragnie zbudować z nich garaż dla samochodów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak właśnie się stało. Jeżeli na rysunku pokoloruje trawę na czerwono, będzie chciało założyć sukienkę razem ze spodniami, a śniadanie zapragnie zjeść z innego talerza niż zwykle, świadczy to tylko o jego dużej wyobraźni. Dorośli nie powinni jej ograniczać. Dzięki temu w jego głowie powstaje nowa, autorska wizja świata. 

2. Słuchaj i próbuj udzielać odpowiedzi

Dzieci zadają mnóstwo pytań, które często zaskakują nawet samych rodziców. Mimo to ważne, aby na nie odpowiadać, zamiast zbywać je krótkim „nie wiem”. Nawet jeśli odpowiedź wydaje się dorosłym mało szczegółowa, da to dziecku do zrozumienia, że jest dla rodzica ważne, a jego zainteresowania mają znaczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest także odpowiadanie pytaniem na pytanie. Gdy maluch pyta, dlaczego należy posprzątać zabawki, warto zapytać: „A co by się stało gdybyśmy nigdy nie odnosili zabawek na miejsce? Czy moglibyśmy bo znaleźć tę zabawkę, której szukamy”? 

3. Bądź towarzyszem

Towarzysz dziecku w poznawaniu świata, pokazuj mu nowe możliwości, zajęcia i zainteresowania. Razem z nim szukaj odpowiedzi na nurtujące je, a czasem również Ciebie pytania. Warto zabierać dzieci w różne miejsca, w których mogą one rozwijać swoją ciekawość. Wycieczka do muzeum i kina czy udział w różnego rodzaju warsztatach tematycznych w sali zabaw są wspaniałą okazją do tego, aby pobudzić ciekawość i wykreować nowe zainteresowania i aby pokazać, że poza domem również mają miejsce fascynujące rzeczy. 

4. Nie oceniaj

Rodzice w kontakcie ze swoimi dziećmi często używają słów wyrażających pochwałę lub niezadowolenie. Często mówią: „super”, „pięknie”, „doskonale” czy „źle” lub „niedobrze”. Zamiast tego warto używać bardziej rozbudowanych zdań, które wyrażają więcej niż pojedyncze słowo i nie są jednoznaczną oceną. Na przykład „Widziałem, że włożyłeś dużo wysiłku w zbudowanie tej wieży”. Dziecku zależy przede wszystkim na uwadze rodzica, a nie na ciągłych pochwałach. Dzięki temu to, co robi, będzie dla niego radością samą w sobie.

Nauka przez zabawę w Fikołkach

W Fikołkach dobrze wiemy, że dzieci uczą się przez zabawę, dlatego nasza oferta zawiera różnorodne zajęcia rozwijające u najmłodszych ich pasje i zainteresowania. Podczas FikoLaborków, czyli warsztatów eksperymentów, dzieci ubrane w okulary ochronne i fartuchy, za pomocą akcesoriów małego chemika: kolb, pipet, roztworów i cieczy odkrywają, eksperymentują i badają tajniki chemii oraz fizyki. Na warsztatach kulinarnych FikoSmaki uczestnicy na moment zmieniają się w małych szefów kuchni i przeprowadzają kuchenne rewolucje w sali kulinarnej. Warsztaty artystyczne FikoArt rozbudzają wyobraźnię i pozwalają na wykazanie się kreatywnością. Maluszki do od 6 miesięcy do 4 lat mogą wraz z rodzicami skorzystać z warsztatów sensorycznych FikoSensorki, podczas których poznają świat za pomocą wszystkich zmysłów. Każda zabawa może być nową przygodą, która będzie początkiem życiowej pasji. Sprawdź harmonogram warsztatów w recepcji Sal Zabaw Fikołki. 

Autor: Aleksandra Koba, 14 marca 2023