Co pić, żeby się zdrowo nawadniać

Co pić, żeby się zdrowo nawadniać

Kolorowe soki i napoje kuszą swoim wyglądem, ale już składem niekoniecznie. Rodzicie coraz świadomiej wybierają produkty, które spożywają ich pociechy. Im starsze dziecko, tym mocniej powinno się nawadniać. Wiele zależy od aktywności fizycznej oraz pory roku, czyli panującej temperatury. Eksperci na pierwszym miejscu stawiają wodę jako najlepsze źródło nawadniania.

Z tego artykułu dowiesz się:

Optymalne dzienne spożycie wody przez dzieci

Noworodki i niemowlęta: Niemowlęta karmione piersią otrzymują wystarczającą ilość płynów poprzez mleko matki. Jeśli niemowlę jest karmione butelką, można podać mu od 60 do 120 ml wody dziennie w okresie 0-6 miesięcy.

Dzieci w wieku 1-3 lat: W tym wieku zalecane jest spożycie około 1-1,3 litra płynów dziennie, w tym wody i innych napojów, takich jak mleko i niesłodzony sok owocowy. Najlepiej podawać wodę jako główny napój.

Dzieci w wieku 4-8 lat: W tym przedziale wiekowym zalecane jest spożycie około 1,3-1,7 litra płynów dziennie, w tym wody i innych zdrowych napojów. Dzieci w tym wieku powinny mieć dostęp do wody przez cały dzień i pić ją regularnie.

Dzieci w wieku 9-13 lat: W tym wieku zalecane jest spożycie około 1,7-2,4 litra płynów dziennie. Woda powinna stanowić główny napój, a inne zdrowe napoje, takie jak mleko i świeże soki owocowe, mogą być spożywane w umiarkowanych ilościach.

Dorośli powinni pić 2-2,5 litra wody dziennie.

Czym nawadniać dziecko?

Oprócz wody, istnieje wiele innych zdrowych opcji napojów dla dzieci. Oto kilka propozycji:

Świeże soki owocowe: Możesz przygotowywać świeże soki w domu, używając świeżych owoców. Ważne jest jednak, aby ograniczyć ilość spożywanych soków owocowych, ponieważ nawet te naturalnie występujące zawierają cukry i mogą być bogate w kalorie. Lepiej rozcieńczać je wodą, aby zmniejszyć zawartość cukru.

Koktajle owocowe: Możesz przygotować zdrowe koktajle owocowe, mieszając owoce z jogurtem naturalnym lub mlekiem. Dodatkowo możesz dodać trochę lodu, aby uzyskać efekt orzeźwiającego napoju.

Herbatki owocowe: Herbatki owocowe bez dodatku cukru są smaczną i zdrową alternatywą. Możesz przygotować je samodzielnie, używając suszonych owoców lub gotowych mieszanek dostępnych w sklepach.

Mleko: Mleko jest ważnym źródłem wapnia i innych składników odżywczych dla dzieci. Wybierz mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone, jeśli Twoje dziecko nie toleruje tłustych produktów mlecznych.

Smoothie: Smoothie to doskonały sposób na dostarczenie dzieciom witamin i minerałów. Możesz przygotować smoothie z owoców, warzyw, jogurtu naturalnego i lodu. Upewnij się, że używasz świeżych składników i unikasz dodawania cukru.

Na warsztatach kulinarnych w Fikołkach oraz na półkoloniach dzieci samodzielnie tworzą własne kompozycje smoothie oraz koktajle owocowe.

Jak przygotować domowy izotonik dla dziecka?

Przygotowany izotonik jest zdrową alternatywą dla komercyjnych napojów izotonicznych, które często zawierają sztuczne dodatki, konserwanty i nadmiar cukru. Pamiętaj, że napoje izotoniczne są szczególnie przydatne podczas intensywnego wysiłku fizycznego, gorącej pogody lub po okresie choroby, gdy organizm potrzebuje dodatkowego nawodnienia i elektrolitów.

Składniki domowego izotoniku: 1 litr wody, 2 szczypty soli morskiej, 2-3 łyżeczki soku z cytryny lub limonki, 2 łyżeczki miodu lub innego naturalnego słodzika

Instrukcje:

1) Wlej litr wody do dużej butelki lub dzbanka.

2) Dodaj dwie łyżeczki soli morskiej do wody. Solenie napoju jest ważne, ponieważ elektrolity, takie jak sód, potas i magnez, są utracone podczas pocenia się lub intensywnego wysiłku fizycznego.

3) Jeśli chcesz nadać napojowi nieco smaku, możesz dodać 2-3 łyżeczki soku z cytryny lub limonki. Sok z cytrusów dostarcza również pewnych witamin i minerałów.

4) Jeśli chcesz, aby napój był nieco słodszy, możesz dodać 2 łyżeczki miodu lub innego naturalnego słodzika. Pamiętaj jednak, że napój izotoniczny nie musi być słodzony, a słodziki można pominąć, zwłaszcza dla małych dzieci.

5) Starannie wymieszaj składniki, aby sol i inne dodatki rozpuściły się w wodzie.

6) Gotowy izotonik przechowuj w lodówce i podawaj go dziecku w czasie aktywności fizycznej lub jako orzeźwiający napój nawadniający w ciągu dnia.

28 czerwca 2023