Nocowanie poza domem – jak przygotować dziecko do pierwszej Nocowanki?

Nocowanie poza domem – jak przygotować dziecko do pierwszej Nocowanki?

Pierwsza noc dziecka spędzona poza domem to ważne wydarzenie dla niego samego, ale również dla rodziców, którzy często mają w sobie więcej obaw niż sam maluch. Dla niego to po prostu wspaniała przygoda i więcej czasu na zabawę z kolegami i koleżankami. W głowach rodziców pojawia się jednak wiele wątpliwości i pytanie, jak ich pociecha zniesie tak długą rozłąkę. Podpowiadamy, w jaki sposób sprawdzić, czy dziecko jest gotowe na Nocowankę, jak przygotować je do pierwszej nocy poza domem i co zrobić, aby to wydarzenie było miłym doświadczeniem, a nie przykrym wspomnieniem.

Z tego artykułu dowiesz się:

W życiu większości rodziców nadchodzi moment, w którym ich pociecha staje się coraz bardziej samodzielna, chce więcej czasu spędzać z rówieśnikami, a któregoś dnia oznajmia, że chciałaby wziąć udział w Nocowance. To normalne, że w głowie rodziców natychmiast pojawiają się myśli, czy to dobry pomysł, czy dziecko poradzi sobie w nowej sytuacji, czy to nie będzie dla niego zbyt duży stres? Warto jednak spojrzeć na to z innej strony – jak na jego pierwszy krok ku samodzielności. Skąd wiadomo, że dziecko jest już gotowe na nocowanie poza domem? I w jaki sposób rodzice mogą pomóc mu się przygotować do tak ważnego wydarzenia?

Czy dziecko jest gotowe na pierwszą Nocowankę?

Pomysł na spędzenie pierwszej nocy poza domem pojawia się najczęściej u starszaków. Dzieci w wieku około sześciu lat nawiązują pierwsze ważne przyjaźnie, chcą więcej czasu spędzać z rówieśnikami, a noc spędzoną poza domem zaczynają postrzegać jako doskonałą przygodę. Rodzic, który zastanawia się czy jego dziecko jest już gotowe na takie wyzwanie, powinien odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Czy chęć udziału w Nocowance wyszła z inicjatywy samego dziecka i czy z własnej woli oznajmiło, że chce spędzić noc w innym miejscu niż dom? Po drugie – czy dziecko poradzi sobie z samodzielnym zasypianiem i czy przesypia całą noc, bez częstego wybudzania? Jeśli odpowiedź na te dwa pytania brzmi ,,tak”, pozostaje jeszcze tylko chęć rodziców do przystosowania się do nowej sytuacji. Jeżeli oni będą odczuwać lęk, dziecko – czując nastrój rodziców – samo może stać się mniej pewne swojej decyzji i zrezygnować z nocowania w obcym miejscu. 

Dlaczego Nocowanka to dobry pomysł?

Nocowanie poza domem ma wiele korzyści. Dla rodziców to możliwość przespania całej nocy, spędzenia wieczoru tak, jak mają na to ochotę, odetchnięcia od codziennych obowiązków i naładowania akumulatorów. Dla dzieci to doskonała okazja do budowania pewności siebie i kształtowania samodzielności. Mogą sprawdzić jak przy wykonywaniu rutynowych czynności poradzą sobie bez mamy i taty, a z niewielką pomocą innego opiekuna. Nauczą się, że potrafią samodzielnie zjeść, umyć się i zasnąć, a to z pewnością wzmocni ich pewność siebie. Poczują się częścią większej grupy niż ta, z którą funkcjonują na co dzień, a przynależność jest dla dzieci bardzo ważna. 

Jak przygotować dziecko do Nocowanki?

Jeśli decyzja o pierwszym nocowaniu poza domem została już podjęta, można rozpocząć przygotowania do Nocowanki, dzięki którym dziecko lepiej poradzi sobie z rozłąką. Istotnym elementem jest rozmowa, podczas której zapewnimy malucha, że w miejscu nocowania może czuć się bezpiecznie, a jeśli będzie czegoś potrzebować, może poprosić o pomoc opiekuna. Warto opowiedzieć dziecku co czeka je podczas Nocowanki i zapewnić, że rodzice wrócą po nie o określonej porze, na przykład po śniadaniu. Pomocne będzie również zapewnienie dziecka, że gdyby miało taką potrzebę lub gdyby czuło się czymś zaniepokojone, w każdej chwili może zadzwonić do rodziców i o każdej porze może wrócić do domu. Należy także pozwolić dziecku wyrazić swoje obawy i zadać nurtujące je pytania. W rozmowie warto unikać zwrotów ,,czy na pewno sobie poradzisz?”, ponieważ w ten sposób można tylko wzbudzić wątpliwości i lęk. Zamiast tego warto wzmocnić entuzjazm dziecka i zapewnić, że czeka je świetna zabawa. 

Co zabrać na Nocowankę?

Dziecko z pewnością będzie czuć się bezpieczniej w obcym miejscu mając ze sobą przedmiot, z którym zazwyczaj śpi. Może to być mała poduszka albo ulubiona przytulanka. Jeśli lubi spać w ciemności, warto zaopatrzyć je w opaskę na oczy, która ułatwi mu zasypianie. Ważnym elementem jest także karimata oraz śpiworek lub kocyk, pod którym maluch będzie mógł spać. Nie można zapomnieć o piżamie, przecież Nocowanka to swoiste piżama party. Jeśli jest taka możliwość, wzór śpiworka lub piżamy można wybrać wspólnie z dzieckiem. Jeżeli samodzielnie dokona wyboru, z pewnością będzie z niego dumne i z chęcią pochwali się przed kolegami i koleżankami. 

Nocowanka w Fikołkach

Każde dziecko jest inne i w inny sposób zareaguje na noc spędzoną poza domem. Jeśli będzie chciało wrócić do domu, nie należy na siłę przekonywać go, aby zostało. Być może nie jest jeszcze gotowe, aby spędzić noc bez rodziców. Warto jednak dać sobie i dziecku szansę, bo może okazać się, że nawet najbardziej lękliwy maluch doskonale poradzi sobie wśród rówieśników, a liczba atrakcji podczas Nocowanki zajmie go na tyle, że o mamie przypomni sobie dopiero, gdy zobaczy ją kolejnego dnia. W sali zabaw Fikołki doskonale wiemy, jak zapewnić dzieciom najlepszą zabawę, a plan naszych Nocowanek jest przygotowany tak, aby mali goście nie nudzili się nawet przez moment. Każda Nocowanka w naszej sali zabaw zawiera różnorodne warsztaty: eksperymentów, plastyczne, sportowe, kulinarne. Nad bezpieczeństwem i dobrym samopoczuciem uczestników czuwają wykwalifikowani animatorzy, którzy w razie potrzeby pomogą i dodadzą otuchy. Sprawdź, kiedy odbędzie się Nocowanka w Twojej lokalizacji:

Autor: Aleksandra Koba, 15 lutego 2023