Półkolonie dla dzieci, czyli wakacje w mieście

Półkolonie dla dzieci, czyli wakacje w mieście

Wakacje to czas relaksu i zabawy. Wyczekują go wszystkie dzieci, młodzież oraz dorośli. Dla jednych to okres urlopów i dalekich podróży, a dla innych to atrakcje w miejscu zamieszkania. Okazuje się, że ogromnym zainteresowaniem cieszą się półkolonie, które są świetnym pomysłem na wypoczynek, integrację, letnią edukację oraz rozrywkę.

Z tego artykułu dowiesz się

Czym są półkolonie?


To nic innego jak wakacje spędzane w mieście. Jak się jednak okazuje wybór odpowiednich nie jest taki prosty. W internecie możemy spotkać wiele różnych ofert na spędzenie czasu pozostając w miejscu zamieszkania. Na co jednak należy zwrócić uwagę, aby wybrać te najbardziej wartościowe?

Przede wszystkim, czy znajdują się w tzw. Bazie Wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To bardzo istotne, gdyż tylko te oferty półkolonii znajdują się pod opieką:

Aby wybrać odpowiedni wypoczynek, warto także zweryfikować, w jakich ramach czasowych odbywa się program. Jest to istotne, zwłaszcza jeśli jesteśmy pracującymi rodzicami. Unikniemy wtedy sytuacji stresowych, gdy nie będzie miał kto zaprowadzić lub odebrać naszych pociech. Warto także zorientować się czy dziecko podczas półkolonii jest ubezpieczone i na jakie okoliczności. Wszystkie te elementy są niezwykle ważne, a przy tym pozwolą dzieciom cieszyć się z wakacji.

Półkolonie w Fikołkach

Sale Zabaw Fikołki od wielu lat promują tę formę wypoczynku. Celem półkolonii w Fikołkach jest nie tylko zaopiekowanie się uczestnikami podczas, gdy rodzice pracują, ale także oderwanie dzieci sprzed ekranów telewizora i komputera. To działa, bo Fikołki pokazują świat w atrakcyjnej formie, a przy tym uczą samodzielności i integrują z rówieśnikami. Półkolonie w Fikołkach to aktywny wypoczynek – nie tylko w samej sali zabaw, ale przede wszystkim w plenerze, gdy dopisuje letnia pogoda.  Program półkolonii zawiera wiele form poznawania świata poprzez zabawę oraz warsztaty edukacyjne. 

Turnus trwa pięć dni – od poniedziałku do piątku. Można wykupić także pojedyncze dni, np. po to, aby przetestować, czy syn lub córka będą chciały spędzić w danym miejscu cały tydzień. Opieka na dziećmi w Fikołkach rozpoczyna się od 8:30 i wszystkie atrakcje zamykają się 10 godzinach, czyli trwają do 18:30. Standardowo wielu rodziców przywozi dzieci do sali zabaw przed rozpoczęciem pracy, a odbiera po jej zakończeniu. W ten sposób ma pewność, że dziecko świetnie spędzi czas w bezpiecznym miejscu.

Przykładowy program turnusu półkolonii:

Poniedziałek – dzień leśnika
Wtorek – dzień naukowca
Środa – dzień sportowca
Czwartek – dzień artysty
Piątek – dzień kucharza

Bezpieczeństwo

Priorytetem dla rodziców jest bezpieczeństwo i profesjonalna opieka. Wybór organizatora wypoczynku dla najmłodszych powinien być przemyślany, ponieważ nie każde miejsce musi spełniać odpowiednie standardy. Rodzice powinni weryfikować toczy taki organizator posiada wpis do Bazy Wypoczynku prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. To gwarancja bezpiecznych i legalnych półkolonii. Organizatorzy wpisani do bazy zostali pozytywnie zweryfikowani przez:

1) Straż Pożarną – pod kątem przepisów przeciwpożarowych, sprawnego sprzętu, drożnych i widocznych wyjść ewakuacyjnych.
2) Sanepid – pod kątem przestrzegania przepisów BHP związanych z przygotowaniem i podawaniem wyżywienia uczestnikom.
3) Kuratorium Oświaty, które weryfikuje dokumentację Straży Pożarnej i Sanepidu. Dodatkowo Kuratorium sprawdza uprawnienia kierowników i wychowawców półkolonijnych oraz czy plan półkolonii spełnia funkcje edukacyjne i sportowe.

Sale Zabaw Fikołki regularnie uzyskują zezwolenia i podlegają kontroli wszystkim wyżej wymienionym instytucjom.

Edukacja i zabawa

Przestrzeganie procedur bezpieczeństwa to priorytet z punktu widzenia rodziców. Za to poziom atrakcji weryfikują młodzi uczestnicy półkolonii. Już pierwszy dzień turnusu pozwala sprawdzić, czy przez cały jego tydzień dziecko będzie miało szanse rozwijać swoje pasje, a zaplanowane zajęcia i warsztaty przypadną mu do gustu. Doświadczenia naukowe, eksperymenty, warsztaty kulinarne, trening na ściance wspinaczkowej, zabawa na konstrukcji, zajęcia z rękodzieła, plastyczne i muzyczne. To lista atrakcji, które odbywają się w Fikołkach. Na dzieci czekają także gry i zabawy w plenerze, wyjścia do kina, teatru i muzeum, zwiedzanie parków i zabytków oraz spacery przyrodnicze.

Co trzeba wiedzieć o półkoloniach w Salach Zabaw Fikołki:

Więcej informacji w recepcji Sal Zabaw Fikołki, pod numerem telefonu 500 200 200 oraz na stronie fikolki.pl/polkolonie.

Autor: Iwona Ositek, 3 kwietnia 2023