Sala zabaw – miejsce rozwoju i nawiązywania pierwszych relacji

Sala zabaw – miejsce rozwoju i nawiązywania pierwszych relacji

Pierwsze przyjaźnie zawarte w przedszkolu, szkole albo w sali zabaw uczą lojalności, empatii i pewności siebie. Dzieci dowiadują się co stanie się, gdy nie dochowają tajemnicy, sprawią koledze przykrość lub będą niemiłe. Odkrywają czym jest współodczuwanie smutku i radości i jak istotne jest zaufanie. W tym wszystkim pomagają wizyty w salach zabaw.

Z tego artykułu dowiesz się:

Rozwój społeczno-emocjonalny dziecka zależy od wielu aspektów – od tego co zaobserwuje w otaczającym go środowisku, czego doświadczy, jakie wsparcie otrzyma od opiekunów, jaki ma temperament i w jakim tempie przebiega jego indywidualny rozwój. Im więcej sposobów na radzenie sobie z emocjami i rozwiązywanie problemów przekażą dziecku rodzice, tym łatwiej będzie mu zdobyć umiejętności z zakresu funkcjonowania społeczno-emocjonalnego. Od jakiego wieku trwa socjalizacja dziecka? Jak wspierać jego rozwój społeczny w różnych okresach życia i jak pomóc mu w nawiązaniu nowych relacji z rówieśnikami?

Socjalizacja dzieci – dlaczego jest tak ważna?

Człowiek jest istotą społeczną. Od narodzin znajduje się pod wpływem czynników społecznych, przyswajając w ten sposób nawyki, wartości i zachowania, które kształtują jego osobowość i umożliwiają mu właściwe funkcjonowanie w społeczeństwie. Proces socjalizacji trwa całe życie, jednak jej najważniejszy etap przypada na okres dzieciństwa. Dziecko jest jak glina kształtowana przez rodziców, wychowawców, rówieśników i środowisko, w którym żyje. Niezależnie od tego czy zachowania przejawiane wobec niego są świadome i przemyślane czy wręcz przeciwnie, wszystko co je otacza, kształtuje jego osobowość. 

W procesie socjalizacji maluchy uczą się rozumieć i interpretować zachowania innych osób, rozpoznawać społeczne wzory zachowań i reakcje emocjonalne. To, w jaki sposób bawią się na różnych etapach rozwoju, również jest związane z trwającym procesem socjalizacji. 

Dzieci w wieku od 0 do 2 lat

Przez pierwsze miesiące życia dzieci uczą się m.in. reagować na bodźce, rozpoznawać emocji po tonie głosu, odpowiadać uśmiechem na uśmiech i tego w jaki sposób sygnalizować radość i niezadowolenie. W okolicy roku i dwóch lat sprawdzają, jak inni reagują na ich zachowania, cieszą się z pochwał i zachęcają inne osoby do zabawy. W tym wieku dzieci dopiero uczą się podstawowych umiejętności takich jak: chodzenie, mówienie czy świadomość własnego ciała. Skupiają się głównie na sobie, dlatego najlepszym kompanem w tym okresie życia jest dla nich dorosły, z którym czują się bezpiecznie. Dobrym pomysłem na zabawę na tym etapie są warsztaty sensoryczne w sali zabaw, w których dziecko bierze udział z rodzicem. W ten sposób może poznawać świat tak, jak jest to dla niego najbardziej komfortowe, czyli z zaufaną osobą u boku. Podczas zajęć z plastyki sensorycznej maluchy mogą doświadczać nowych bodźców wszystkimi zmysłami. Wpływa to pozytywnie na ich rozwój, zdolności ruchowe, kreatywność i budowanie pewności siebie oraz wiary w swoje umiejętności. 

Dzieci w wieku od 2 do 3 lat

Jeszcze przed trzecimi urodzinami maluchy zaczynają budować poczucie odrębności i dążą do samodzielności np. podczas ubierania się. Podejmują próby dołączenia do zabawy z innymi i naśladują zachowania rówieśników. Obserwują się wzajemnie i uczą się komunikacji ze światem zewnętrznym. Jednak nie są jeszcze skłonne do współpracy i wchodzenia w interakcje, najlepiej czują się, gdy bawią się równolegle obok siebie. To idealny czas na to, aby odwiedzać z dzieckiem atrakcje takie jak sale zabaw, które są naturalnym miejscem dziecięcej integracji. Tutaj maluchy mogą spotkać swoich rówieśników, a jeśli mają na to ochotę – bawić się samodzielnie. Poznają przy okazji zupełnie nowe zabawki. W Kącikach Malucha znajdują się różnorodne zabawki edukacyjne, które stymulują rozwój sensoryczny i ruchowy sprawiając, że dzieci z wielką chęcią odkrywają to, co dla nich nieznane. To również możliwość zrelaksowania się dla rodziców, którzy mogą wypić świeżo parzoną kawę, gdy ich pociecha bawi się w najlepsze. Dzieci na tym etapie życia wymagają dużej uwagi rodziców, dlatego chwila odpoczynku z pewnością będzie przyjemnym doświadczeniem. 

Dzieci w wieku od 4 do 6 lat

W wieku około czterech lat dzieci zaczynają spontanicznie okazywać uczucia, potrafią zrozumiale sygnalizować swoje potrzeby, uczą się współpracować z innymi i przyswajać reguły panujące w grupie. Potrafią świadomie bawić się z rówieśnikami, dzielą role, zabawki, ustalają wspólne cele zabawy. Mając pięć lat postrzegają siebie jako osoby, które czują i myślą, potrafią respektować obowiązujące w grupie zasady i uczą się kontrolować emocje. Sześciolatki potrafią współpracować z innymi i negocjować swoje zasady i dążą do zadowolenia innych, np. pocieszając ich. To doskonały czas, aby zapisać dziecko na półkolonie w sali zabaw, podczas których stanie się częścią nowej grupy, z którą będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania i próbować nowych aktywności.  

Czego dziecko uczy się od rówieśników? Poczucie bycia lubianym sprawia, że maluchy nabierają odwagi i dobrze radzą sobie w towarzystwie innych. Dowiadują się, że nie każdy musi być ich przyjacielem, kogo warto zaprosić do zabawy, jakie reakcje szkodzą grupie i jak poradzić sobie z negatywnymi emocjami spowodowanymi konfliktem. Dlatego tak ważne jest, aby stwarzać dzieciom możliwość kontaktu z rówieśnikami już od najmłodszych lat, dzięki temu łatwiej jest im rozwijać kompetencje społeczne. 

Bezpieczna zabawa w Fikołkach

Wielu rodziców zastanawia się czy wizyta w sali zabaw jest bezpieczna, czy ich dziecku nie stanie się krzywda i czy nie wróci do domu z przeziębieniem. Warto podkreślić, że sale zabaw to miejsca gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa. Są drobiazgowo kontrolowane przed otwarciem i w trakcie działania. Wszystkie urządzenia są atestowane, dostosowane do możliwości psychoruchowych dzieci i w pełni sprawne. Sale Zabaw Fikołki posiadają certyfikat Centrum Kontroli Placów Zabaw, który gwarantuje, że cały obiekt funkcjonuje zgodnie z obowiązującymi normami. Zarówno Kąciki Malucha jak i konstrukcja zabawowa podlegają restrykcyjnym standardom utrzymania czystości. Profesjonalny serwis techniczny za pomocą nowoczesnego sprzętu regularnie myje piłeczki w basenach i pierze wykładziny. Strefa dla dzieci jest dezynfekowana, a zabawki czyszczone przy użyciu pary wodnej, która wnika nawet w najmniejsze szczeliny i zabija bakterie oraz drobnoustroje. Wszystko po to, aby wizyta w sali zabaw była nie tylko przyjemna, ale również bezpieczna. 

Autor: Aleksandra Koba, 27 lutego 2023