Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – 23 lutego

W Polsce co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji. W dzisiejszym dynamicznym społeczeństwie, pełnym wyzwań i presji, zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, zwłaszcza w kontekście dzieci i nastolatków, stają się coraz bardziej palącym problemem. 

Choć przez długi czas mówiono o depresji w kontekście dorosłych, to jednak coraz bardziej uświadamiamy sobie, że dotyka ona także dzieci i młodzież, kształtując ich rozwój i perspektywę na świat. Istnienie problemu depresji u najmłodszych potwierdzają statystki. 

W ramach inicjatywy „Młode Perspektywy” w 2023 roku Fundacja Unaweza przedstawiła wyniki badania dotyczące kondycji psychicznej dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym 10-19 lat, przy średniej wieku 14,7 lat. W badaniu uczestniczyła imponująca liczba ponad 180 tysięcy uczniów z różnych regionów Polski. Wyniki badań są niezmiernie niepokojące: 

Wśród badanych dzieci i młodzieży 56,4% uważa, że są beznadziejni a 32,5% nie akceptuje siebie i swojego wyglądu. Przerażające 40% młodzieży myśli o samobójstwie a co trzeci uczeń ma podejrzenie depresji. 

Niestety tylko 1 na 20 osób w trudnych chwilach skorzystałaby z pomocy psychologa, a 8% uczniów nigdy nie korzystała z pomocy psychologa szkolnego i nie wierzy, że takie wsparcie może przynieść jakiś skutek.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją (23 lutego) to doskonały moment do rozmowy o tej trudnej chorobie, okazania wsparcia i zatrzymania się na chwilę, poobserwowania siebie i bliskich. Niestety, dla wielu ludzi depresja nadal jest oznaką słabości, tematem wstydliwym i dlatego zamiatanym pod dywan. 

Co może powodować depresję u dzieci? 

Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko cierpi na depresję?

Według obowiązującej w Europie klasyfikacji ICD-10 do podstawowych klinicznych objawów pierwszego epizodu depresyjnego należą:

Kolejne objawy to:

Oprócz ww. objawów depresji, u dzieci i nastolatków choroba może przejawiać dodatkowe symptomy, takie jak: 

– Dziecko, które decyduje się na samobójstwo to rzadkie, ale przerażające zjawisko. Teoretycznie od 7. roku życia rozwija się myślenie przyczynowo skutkowe, więc w jakimś stopniu dziecko jest świadome tego co robi i jakie są konsekwencje – komentuje Jagoda Turowska, psycholog.

Gdzie szukać pomocy?

Rodzicu, obserwuj bacznie swoje dziecko. Nie zawsze przyjdzie do Ciebie po pomoc.

Zarówno epizod depresji, jak i jej klasyczna postać mogą przypominać zwykłe obniżenie nastroju, dlatego w przypadku dłużej trwającego złego samopoczucia należy skonsultować problem ze specjalistą – tłumaczy Jagoda Turowska.

W przypadku dzieci i młodzieży należy działać szybciej niż w przypadku dorosłych. Kluczowa jest częsta komunikacja i zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i przestrzeni do szczerej rozmowy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję – udaj się po pomoc do psychiatry. Możesz umówić dziecko na bezpłatną wizytę w ramach NFZ. Lekarz psychiatra będzie w stanie ocenić powagę sytuacji i zalecić odpowiednią terapię. Nierzadko psychoterapia będzie odbywać się z udziałem rodziców. W alarmowych przypadkach można udać się również na pogotowie ratunkowe.

Pomoc doraźna dla dzieci i młodzieży: 

Autor: hijunior.com