5 pomysłów na warsztaty wielkanocne

5 pomysłów na warsztaty wielkanocne

Za oknem widać już pierwsze oznaki wiosny, ptaki ćwierkają, rośliny budzą się do życia, a dni są coraz dłuższe. To także znak, że zbliżają się święta wielkanocne i idealny czas, żeby opowiedzieć, jak podczas zmiany pór roku zachowuje się przyroda. Doskonałym rozwiązaniem jest udział dzieci w warsztatach wielkanocnych, podczas których poprzez zabawę poznają tradycje związane ze świętami. Na jakie warsztaty wielkanocne można zapisać dzieci w Fikołkach?

Z tego artykułu dowiesz się:

Warsztaty wielkanocne to doskonała okazja do tego, aby dzieci twórczo przygotowały się do świąt i aby poprzez zabawę poznały tradycje i zwyczaje wielkanocne. To również bardzo dobry sposób na integrację grupy szkolnej lub przedszkolnej i urozmaicenie programu dydaktycznego. Podczas zajęć uczestnicy rozwijają swoje zdolności manualne i artystyczne, ćwiczą kreatywność i poznają zwyczaje oraz tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Podpowiadamy w jakich warsztatach można wziąć udział w Fikołkach. 

1. Wielkanocne pisankowanie – warsztaty rękodzieła

Pisanka, kraszanka, oklejanka, drapanka – w zależności od techniki zdobienia świąteczne jaja mają różne nazwy. Są jednym z głównych symboli świąt wielkanocnych, a tradycja ich dekorowania jest bardzo długa. Podczas warsztatów w sali zabaw dzieci dowiedzą się skąd pochodzi kolorowy zwyczaj, jaką symbolikę mają jaja wielkanocne i jakie techniki wykorzystuje się do malowania jaj. Każde dziecko będzie mogło wykazać się kreatywnością wykonując autorską pisankę, wybraną przez siebie metodą. Piękne ozdoby dzieci zabiorą ze sobą do domu, aby ozdobić wielkanocny stół. Czas trwania warsztatów to 60 minut. 

2. Wielkanoc w ogrodzie – warsztaty rękodzieła

Sadzenie rzeżuchy to zwyczaj znany w Europie już od czasów Władysława Jagiełły. Jest symbolem odradzającego się życia i sił witalnych. Rzeżucha jest bardzo zdrowa i pięknie prezentuje się jako ozdoba wielkanocnego stołu. Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się skąd pochodzi tradycja sadzenia rzeżuchy, poznają etapy jej sadzenia, obejrzą nasiona, stworzą podłoże i samodzielnie zasieją roślinę. Na koniec udekorują sadzonkę według własnego pomysłu i zabiorą ją do domu, aby obserwować, jak rośnie. A przy okazji zmierzą się ortograficzną zagadką, jak poprawnie pisać to słowo 😊 Warsztaty trwają około 60 minut. 

3. Wielkanocny mazurek – warsztaty kulinarne

Dawniej mazurek wielkanocny był symbolem końca Wielkiego Postu. Miał być nagrodą dla tych, którzy wytrwali 40 dni bez mięsa i słodkości. Jego przygotowanie było rodzinnym rytuałem, a bogato udekorowany mazurek był symbolem dobrobytu. Podczas warsztatów kulinarnych dzieci samodzielnie przygotują mini mazurki, które po upieczeniu ozdobią według własnego pomysłu. Porozmawiają też o wielkanocnych tradycjach i dowiedzą się skąd pochodzi zwyczaj przygotowania wielkanocnego wypieku.

4. Babeczki wielkanocne – warsztaty kulinarne

Kiedy powstały muffiny? Czy amerykańskie babeczki różnią się od europejskich? Dlaczego wielkanocna babka to baba? I jak to się stało, że babka stała się królową wielkanocnego stołu? Podczas warsztatów dzieci poznają odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące wielkanocnych zwyczajów. Samodzielnie przygotują przepyszne i aromatyczne babeczki, które po upieczeniu ozdobią wiosennymi kolorami. Czas trwania warsztatów to około 60 minut. 

5. Wielkanocna olimpiada – warsztaty sportowe

Wielkanocny zajączek już kica do Fikołków, aby ukryć kolorowe jajeczka i przygotować gry oraz konkursy, w których dzieci wezmą udział podczas wielkanocnej olimpiady. Wyścigi na ściance wspinaczkowej, liczne konkurencje sportowe, quizy o zwyczajach wielkanocnych, poszukiwanie kolorowych jajek i mnóstwo radości. To wszystko czeka na uczestników warsztatów w Sali Zabaw Fikołki. Warsztaty trwają około 60 minut.

Kto może wziąć udział w warsztatach wielkanocnych w Fikołkach?

Warsztaty wielkanocne to propozycja zarówno dla klientów indywidualnych, którzy mogą zapisać się na warsztaty w wybranej sali, według obowiązującego harmonogramu oraz dla grup szkolnych i przedszkolnych, które mogą połączyć zajęcia z zabawą na konstrukcji. Fikołki dbają o kondycję fizyczną swoich gości. To doskonały sposób na integrację, twórcze spędzenie czasu oraz urozmaicenie zajęć dydaktycznych. Zachęcamy do kontaktu 500 200 200 i bok@fikolki.pl, aby zarezerwować zajęcia dla grup w wybranym terminie. 

Autor: Aleksandra Koba, 25 marca 2023