Jak ścianka wspinaczkowa zwiększa pewność siebie u dziecka?

Dzieci od najmłodszych lat uwielbiają się wspinać. Robią to instynktownie od etapu raczkowania, kiedy próbują stanąć na własnych nogach i szukają w tym celu oparcia. Rodzice już starszych dzieci martwią się, że ścianka wspinaczkowa to duże ryzyko upadku i zrobienia sobie krzywdy. Niesłusznie, ponieważ wspinaczka to jeden z najlepszych sposobów na rozwój psychofizyczny dziecka. 

Przeczytaj jakie korzyści niesie trening na ściance wspinaczkowej i dlaczego warto zachęcać dziecko do wspinania:

Każdy rodzic chce wychować dziecko na pewną siebie i świadomą swojej wartości osobę. Wysoka samoocena wpływa na dobre relacje z innymi, poczucie szczęścia i łatwość, z jaką dziecko osiąga wyznaczone mu cele. Pomaga też lepiej radzić sobie z trudnościami i zwiększa otwartość na wyzwania. Dlatego ważne jest, aby nieustannie wzmacniać pewność siebie swojej pociechy. Jednym ze sposobów jest regularna aktywność fizyczna w postaci treningów na ściance wspinaczkowej. 

Dlaczego pewność siebie i asertywność są tak ważne?

Asertywność można określić jako odwagę do wyrażania własnego zdania i emocji oraz umiejętność obrony swojego stanowiska. Asertywne dziecko wie, w jaki sposób jasno mówić o swoich potrzebach. Dużą rolę w tym odgrywa poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Niska samoocena może sprawić, że dziecko nie będzie mieć odwagi, aby powiedzieć „nie” i będzie tłumiło swoje potrzeby. Pewność siebie kształtują w dzieciach przede wszystkim rodzice i opiekunowie. Dlatego powinni oni nieustannie wspierać swoje pociechy w stawianiu czoła wyzwaniom i kreując nowe okazje do sprawdzenia się. Doskonałym pomysłem jest trening na ściance wspinaczkowej, który pomoże wzmocnić pewność siebie u dzieci. 

W jaki sposób trening na ściance wspinaczkowej wpływa na pewność siebie?

Aktywność fizyczna podczas zabawy na ściance powoduje u dzieci wzrost pewności siebie. Jest to spowodowane trzema czynnikami, które kształtują w najmłodszych wysoką samoocenę. Pierwszym z nich jest stawianie sobie wyzwań. Dziecko, które wchodzi coraz wyżej i pokonuje kolejne stopnie ścianki wspinaczkowej widzi, że może osiągnąć to, do czego dąży. W ten sposób zyskuje poczucie, że skoro udało mu się to na ściance, to samo stanie się w życiu codziennym. Kolejnym ważnym czynnikiem w procesie zwiększania pewności siebie jest przekraczanie własnych granic. Na ściance wspinaczkowej dziecko przełamuje swoje słabości i lęk przed nieznanym, a dzięki temu zaczyna wierzyć w swoje umiejętności. Trzecim czynnikiem jest znalezienie indywidualnej drogi na osiągnięcie sukcesu. Na szczyt ścianki wspinaczkowej można dojść na wiele sposobów. Każde dziecko wybierze swoją własną, z którą będzie czuć się najbardziej komfortowo. Dzięki temu, zyska przekonanie, że wybrana przez nie droga jest właściwa, bo doprowadziła do celu.

Inne zalety treningu na ściance wspinaczkowej

Oprócz pozytywnego wpływu ścianki wspinaczkowej na pewność siebie najmłodszych, ma ona jeszcze inne zalety. Przede wszystkim, poprawia sprawność fizyczną i kondycję dzieci. Wymaga sporego wydatku energetycznego, przez co zapobiega otyłości. Wzmacnia mięśnie głębokie całego ciała, a w szczególności grzbietu, przez co usprawnia koordynację ruchową i poprawia stabilizację kręgosłupa. Ma to ogromne znaczenie w leczeniu wad postawy. Trening na ściance pomaga także zwiększyć mobilność w stawach, a to jest szczególnie ważne u dzieci, które wiele godzin dziennie spędzają siedząc w nieprawidłowej pozycji w szkolnej ławce. Wspinaczka poprawia także koordynację wzrokową – pomaga w czynnościach takich jak czytanie i pisanie. Doskonale wpływa też na koncentrację, która jest bardzo ważnym elementem efektywnej nauki.

Od jakiego wieku dziecko może się wspinać?

Wbrew temu co myśli wielu rodziców, trening na ściance wspinaczkowej jest mniej kontuzjogenny niż sporty zespołowe, takie jak koszykówka czy siatkówka. Ścianki w Salach Zabaw Fikołki są wyposażone w sprzęt do asekuracji Trueblue, który gwarantuje dziecku pełne bezpieczeństwo. Działanie urządzenia jest oparte na magnetycznych hamulcach wykorzystujących prądy wirowe, które kontrolują prędkość i siłę hamowania, dostosowując tempo zjeżdżania do ciężaru wspinacza. Co więcej, Trublue jest wyposażony w karabinek z automatycznym zamknięciem, nie ma więc możliwości, aby dziecko weszło na ściankę niezabezpieczone. Nie ma granicy wieku, która określałaby najlepszy czas na wspinaczkę. Często już czterolatki świetnie radzą sobie z tym zadaniem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystały z niej także starsze dzieci. 

Ścianki wspinaczkowe w Sali Zabaw Fikołki

Sale Zabaw Fikołki oferują różnorodne tory ścianki wspinaczkowej o wielu poziomach trudności. Wszystkie wykonane są z wysokiej jakości materiałów i wyposażone w automatyczny system asekuracji Trublue, zapewniający najmłodszym doskonałą i przede wszystkim bezpieczną zabawę. Podczas wspinaczki zawsze obecny jest wykwalifikowany instruktor, który dba o bezpieczeństwo uczestników zabawy i towarzyszy im w osiąganiu kolejnych poziomów trudności. Na ściance mogą wspinać się dzieci i nastolatkowie do 15 roku życia, limit wagi wynosi 100 kg. Ścianka wspinaczkowa w Sali Zabaw Fikołki to doskonała atrakcja na przyjęcie urodzinowe, zajęcia WFu z grupą szkolną i przedszkolną lub na spędzenie popołudnia w rodzinnym gronie.

Autor: Aleksandra Koba, 9 marca 2023