Korzyści z zabaw sensorycznych dla małego odkrywcy

Korzyści z zabaw sensorycznych dla małego odkrywcy

Zabawy sensoryczne są niezwykle istotne w rozwoju dziecka, ponieważ stymulują i rozwijają wszystkie zmysły. Często są określane jaki odkrywanie świata przez zmysły. Te aktywności pomagają w kształtowaniu zdolności poznawczych, rozwijaniu umiejętności motorycznych oraz emocjonalnych. Poprzez różnorodne bodźce zmysłowe dzieci uczą się lepiej koncentrować, radzić sobie z wyzwaniami i rozwijać swoją wyobraźnię.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wprowadzić sensorykę do codziennego życia?

Istnieje kilka pomysłów na stworzenie „zmysłowego” otoczenia w domu.Wprowadzenie sensoryki do codziennego życia dziecka jest bardzo łatwe. Odbywa się to przez stworzenie specjalnej przestrzeni sensorycznej w domu, wykorzystanie różnych tekstur, kolorów i dźwięków w zabawach lub wprowadzenie do codziennych czynności elementów stymulujących zmysły. Mowa na przykład o dotykaniu różnych tkanin podczas ubierania albo przesypywaniu i segregowaniu przypraw i innych produktów w kuchni – z podziałem na kolory, grubość i zapachy.

Jak zabawy sensoryczne wpływają na rozwój dzieci?

Zabawy sensoryczne mają ogromny wpływ na rozwój dzieci, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Stymulacja zmysłów pomaga w lepszym przyswajaniu wiedzy, rozwijaniu zdolności poznawczych, poprawianiu umiejętności motorycznych, a także wspiera integrację sensoryczną. Dzieci uczestniczące w tego typu aktywnościach mają również lepszą kontrolę nad swoimi emocjami i rozwijają umiejętność skupienia uwagi.

Od czego i kiedy zacząć?

Rozpoczęcie zabaw sensorycznych zależy od etapu rozwoju dziecka. Już od najmłodszych lat można angażować malucha w proste czynności, takie jak masaż stóp czy kąpiele z dodatkami stymulującymi zmysły. Z biegiem czasu można wprowadzać bardziej zaawansowane zabawy, dostosowane do wieku i umiejętności dziecka, takie jak malowanie palcami, eksploracja różnych faktur czy kreatywne gry z wykorzystaniem materiałów codziennego użytku.

Po co stymulować dziecko sensorycznie i jak to wpływa na jego mózg?

Poprzez różnorodne bodźce zmysłowe, synapsy w mózgu malucha są aktywowane, co sprzyja budowaniu zdolności poznawczych, pamięci, koncentracji oraz koordynacji ruchowej. Dzieci, które regularnie doświadczają różnych bodźców sensorycznych, mają lepsze szanse na rozwinięcie pełni swojego potencjału intelektualnego oraz emocjonalnego.

Oprócz znanych nam pięciu podstawowych zmysłów sensoryka angażuje także inne, mniej znane. Więcej o zmysłach, które wychwytują dane wysyłane z wewnętrza naszego ciała w serwisie Librus Rodzina.

W domu warto tworzyć przestrzenie sensoryczne, ale również zachęcać dzieci do udziału w różnych zajęciach, które wspierają rozwój zmysłów, jak np. warsztaty artystyczne czy zajęcia muzyczne. Zabawy sensoryczne na dworze, to nie tylko sposób na aktywne spędzanie czasu, ale również doskonała okazja do stymulacji zmysłów poprzez bezpośredni kontakt z otaczającą przyrodą. 

Oto kilka pomysłów na zabawy sensoryczne na świeżym powietrzu:

Stopy w Trawie: Pozwól dziecku biegać boso po trawie. To doświadczenie stymuluje zmysł dotyku, umożliwiając dziecku poczucie różnych faktur, temperatur i tekstur pod stopami. Dodatkowo kontakt z trawą wspiera rozwój umiejętności motorycznych.

Piesze wędrówki po różnych podłożach: Organizuj krótkie wędrówki, podczas których maluch może chodzić po różnych podłożach, takich jak piasek, żwir, kamienie czy błoto. To doskonałe doświadczenie sensoryczne, rozwijające wrażliwość na różnice w fakturach i konsystencji.

Malowanie Wodą na Chodniku: Wykorzystaj dużą szczotkę i pojemnik z wodą. Dziecko może malować chodnik mokrą szczotką, obserwując, jak woda reaguje z powierzchnią. To nie tylko świetna zabawa, ale również ciekawe doświadczenie zmysłowe.

Pomysły na zabawy sensoryczne w domu: 

Sensoryczna przygoda w miseczkach z ryżem, makaronem i kaszą: W plastikowych miseczkach umieść różne rodzaje makaronu, ryżu i kaszy. Dzieci mogą macać, przesypywać, a nawet ukrywać w nim różne małe przedmioty. To ćwiczenie rozwija zmysł dotyku i rozbudza kreatywność.

Malowanie palcami: Organizuj kreatywne zabawy malowania palcami, gdzie dzieci mogą tworzyć swoje arcydzieła na dużych kartkach. Ta zabawa rozwija zmysł dotyku, umożliwiając maluchom odkrywanie różnorodnych faktur i konsystencji farb.

Sensoryczne pudełka zapachowe: Przygotuj zestawy zapachowe, umieszczając różne przedmioty w pudełkach (przyprawy, produkty spożywcze, waciki nasączone aromatem). Dzieci z zamkniętymi oczami mogą wąchać i zgadywać, co znajduje się w środku. To doskonałe ćwiczenie dla zmysłu węchu.

W Sali Zabaw Fikołki nie tylko zapewniamy radosne i bezpieczne miejsce do zabawy dla najmłodszych, ale również oferujemy wyjątkową możliwość uczestnictwa w zajęciach sensorycznych. Zajęcia FikoSensorki wspierają rozwój zmysłowy dzieci. W specjalnie przygotowanej przestrzeni dzieci doświadczają różnorodnych bodźców, stymulując swoje zmysły poprzez zabawę z fakturami, konsystencjami, kolorami, zapachami i dźwiękami. To niepowtarzalna okazja dla najmłodszych odkrywców, by rozwijać się w atmosferze pełnej kreatywności i pozytywnej energii. 

W naszej ofercie znajduje się także Karta Malucha Premium Plus, którą wydaje placówka Fikołki w Galerii Posnania. Karta uprawnia do darmowej zabawy dla dzieci do 3 lat oraz bezpłatnego udziału w warsztatach, w których pojawiają się liczne elementy sensoryki.

 

Autor: Marta Dawid, 8 stycznia 2024