5 pomysłów na zajęcia o ekologii

5 pomysłów na zajęcia o ekologii

Uczenie dzieci zasad ekologii to nie tylko nauka odróżniania pojemników na szkło od tych na plastik. To także wychowanie w duchu odpowiedzialności za otaczający nas świat, nauka wrażliwości i kształtowanie świadomości. To także przejaw troski o przyszłość dzieci. Dlatego już dziś powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby zaszczepić w dzieciach ducha ekologii. Jednym ze sposobów, aby zrobić to w przyjemny i ciekawy dla najmłodszych sposób jest udział w warsztatach ekologicznych w Salach Zabaw Fikołki.

Z tego artykułu dowiesz się


Jeśli dziecko już od najmłodszych lat będzie uczyło się szanować przyrodę, zwracać uwagę na potrzeby zwierząt i żyć w zgodzie z naturą, z pewnością wyrośnie na odpowiedzialnego i pełnego empatii dorosłego człowieka, któremu nie jest obojętny otaczający go świat. Wprowadzenie do wychowania elementów edukacji ekologicznej nic nie kosztuje, a może przynieść mnóstwo pozytywnych skutków. Podpowiadamy, dlaczego warto wziąć udział w warsztatach o ekologii w Fikołkach, z jakich zajęć można skorzystać i dla kogo są przeznaczone.

Zajęcia o ekologii w Fikołkach


Na co dzień uczymy dzieci segregowania śmieci, pokazujemy im jak wyglądają rośliny i zwierzęta, uczymy je obcować z przyrodą w parku albo w lesie. Wszystko to z pewnością jest dla nich niezwykle fascynujące, jednak jeszcze ciekawszym rozwiązaniem jest udział w zajęciach o ekologii w Fikołkach. Podczas warsztatów najmłodsi mają do dyspozycji wiele ciekawych rekwizytów i materiałów, za pomocą których tworzą autorskie prace, które później mogą zabrać ze sobą do domu i pochwalić się rodzicom. Przy okazji dowiadują się w jaki sposób zjawiska chemiczne i fizyczne wpływają na przyrodę i czego potrzebuje świat roślin i zwierząt, aby prawidłowo funkcjonować. Fikołki mają w swojej ofercie kilka propozycji warsztatów o ekologii. 

Las w słoiku

Las w słoiku to oryginalna kompozycja, która stanowi piękną ozdobę w mieszkaniu. Jednocześnie uczy, dzieci jak działa samowystarczalny ekosystem. Podczas warsztatów uczestnicy za pomocą dostępnych materiałów wykonują autorski las w słoiku, odtwarzając na dnie naczynia dolne poziomy lasu. Dzieci samodzielnie wybierają podłoże, dekoracje i rośliny, które stają się częścią ozdoby. Tak wykonany las zabierają ze sobą do domu, aby obserwować w jaki sposób rośliny funkcjonują w samowystarczalnym ekosystemie. Zamknięty obieg wodny sprawia, że we wnętrzu naczynia panuje stała wilgoć, dlatego słoika nie trzeba otwierać a rośliny nie potrzebują podlewania.  

Miodowe wariacje

Jaka jest rola owadów w świecie przyrody? Ile pszczół mieszka w ulu? W jaki sposób zbierają kwiatowy pyłek i nektar? Jak powstaje miód? Do czego możemy go wykorzystać? Poznajcie odpowiedzi na te pytania i wykonajcie z nami miodowe wariacje. Ciasteczka z miodem, świeczki w kształcie plastra miodu, a może miodowe mydełka? Decyzja należy do was. Jedno jest pewne, warsztaty będą dla dzieci fantastyczną przygodą i żywą lekcją przyrody. 

Karmnik dla ptaków

Podczas zajęć dzieci uczą się, w jaki sposób dbać o małe zwierzęta. Dowiadują się, dlaczego nie należy dokarmiać kaczek chlebem, jakie pożywienie powinno znaleźć się w karmniku i dlaczego powinniśmy dokarmiać ptaki tylko w czasie mrozów. Używając przygotowanych materiałów każdy z uczestników warsztatów wykona swój karmnik, który później zabierze do domu, aby powiesić go przed domem lub na działce. Obserwowanie ptaków, które przylecą po pożywienie dostarczy dzieciom kolejnych emocjonujących wrażeń.  

Jesienne warsztaty rękodzieła

Jesień to pora roku pełna kolorowych inspiracji. Warto zachować jej barwy na dłużej wykonując piękne ozdoby z kolorowych liści, kasztanów, jarzębiny, szyszek czy żołędzi. Podczas jesiennych warsztatów rękodzieła uczestnicy używają liści i masy solnej. W ten sposób wykonają ceramiczne paterki, piękne stroiki i inne oryginalne dekoracje, które pozwolą zachować kolory jesieni na dłużej.

Wodne warsztaty 

Dlaczego woda jest niezbędna do życia? Jak to się dzieje, że ciało człowieka ma 70% wody, a arbuz aż 98%? W jaki sposób woda przybiera tak różne stany skupienia i jak przechodzi z jednego do drugiego? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają uczestnicy wodnych warsztatów. Podczas zajęć dzieci wezmą udział w eksperymentach fizyczno-chemicznych i dowiedzą się, jakie znaczenie ma woda w codziennym życiu. Celem zajęć jest nauka przez zabawę i umożliwienie dzieciom zrozumienia otaczającego je świata. 

Kto może wziąć udział w zajęciach o ekologii w Fikołkach?

Zajęcia o ekologii to propozycja zarówno dla klientów indywidualnych, którzy mogą zapisać się na warsztaty w wybranej sali, według obowiązującego harmonogramu oraz dla grup szkolnych i przedszkolnych, które mogą połączyć zajęcia dydaktyczne z zabawą na konstrukcji. Fikołki dbają o kondycję fizyczną swoich gości. To doskonały sposób na integrację, twórcze spędzenie czasu oraz urozmaicenie zajęć lekcyjnych. Zachęcamy do kontaktu 500200200  i bok@fikolki.pl, aby zarezerwować zajęcia dla grup w wybranym terminie.

Autor: Aleksandra Koba, 23 kwietnia 2023