Rodzice na zakupy, dzieci do zabawy

Rodzice na zakupy, dzieci do zabawy

Żyjemy w coraz większym pośpiechu i nieustannie brakuje nam czasu. Doskonale rozumieją to rodzice kilkulatków, którym trudno jest znaleźć czas na codzienne obowiązki, a co dopiero chwilę dla siebie. Wyzwaniem staje się zwykłe wyjście na zakupy, do lekarza, do kina, do urzędu, na siłownię, bo ciągnięcie zniecierpliwionego dziecka za rękę nie sprawia przyjemności ani dziecku, ani dorosłemu. Warto wtedy zapewnić maluchowi najbardziej naturalne dla niego zajęcie, czyli zabawę, a samemu zrealizować własne plany. 

Z tego artykułu dowiesz się


Chodzenie po centrum handlowym ze zniecierpliwionym dzieckiem sprawi, że dzień może zamienić się w istny koszmar. W idealnej sytuacji można zostawić pociechę pod opieką drugiego rodzica, dziadków czy opiekunki, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli chcemy zaoszczędzić sobie i dziecku negatywnych emocji, warto pomyśleć o zorganizowaniu mu w tym czasie opieki w sali zabaw. Dzięki temu dwie strony będą zadowolone – rodzic w spokoju zajmie się swoimi sprawami, a maluch będzie dobrze się bawił. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby było to możliwe. 

Czy można zostawić dziecko w sali zabaw na czas zakupów?

Sale Zabaw Fikołki oferują najmłodszym rozbudowane konstrukcje zabawowe wyposażone w labirynty z przeszkodami, różne rodzaje zjeżdżalni, baseny z piłkami czy boiska, na których dzieci nigdy się nie nudzą. W salach przez cały czas dostępni są animatorzy, którzy w razie potrzeby pomagają maluchom. Znajduje się tu także monitoring. Pozostawienie pociechy samej w sali zabaw to dobra okazja na naukę samodzielności. Dziecko, które wie, że polega samo na sobie, uczy się sygnalizować swoje potrzeby, nawiązywać nowe znajomości z innymi dziećmi i funkcjonować w grupie, a to z pewnością zaprocentuje w przyszłości. 

Zakupy to nie jedyna okazja, kiedy potrzebujemy wsparcia opieki ze strony animatora Sali zabaw. Inne sytuacje to wizyta u lekarza lub dentysty. Coraz częściej przychodnie zlokalizowane są w centrach handlowych lub w ich sąsiedztwie. Podobnie w przypadku wizyty w urzędzie, na przykład w celu wyrobienia dokumentów lub uzyskania zaświadczeń. Inne potrzeby to trening na siłowni lub z fizjoterapeutą, obejrzenie filmu w kinie lub wizyta u fryzjera lub kosmetyczki.

Od jakiego wieku można zostawić dziecko samo w sali zabaw?

Dziecko może zostać samodzielnie w sali zabaw pod warunkiem, że ma ukończone cztery lata. Dodatkowo maluch musi w zrozumiały sposób komunikować swoje potrzeby. Niezbędna jest także umiejętność samodzielnego korzystania z toalety. Ważne, aby chęć spędzenia czasu w sali zabaw bez rodziców wyszła od samego dziecka, a nie od opiekunów, ponieważ w przeciwnym razie taka sytuacja dla dziecka może być nieprzyjemnym i traumatycznym przeżyciem. Warto najpierw zostawić malucha na kilkadziesiąt minut, a później stopniowo wydłużać czas samodzielnych wizyt do godziny, a następnie dwóch godzin i więcej. Z pewnością łatwiej będzie dziecku, które chodzi już do przedszkola i jest przyzwyczajone do tego, że zostaje bez rodziców. Bardzo ważne jest także to, aby porozmawiać z maluchem i zapewnić go, że mama lub tata przyjdą po niego o określonej porze, warto tutaj wyznaczyć konkretną godzinę. To z pewnością da dziecku komfort i poczucie bezpieczeństwa.  

Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostawić dziecko samo w sali zabaw?

Dziecko, które skończyło cztery lata może samodzielnie bawić się w Fikołkach, nawet przez cały dzień. Najpierw należy kupić bilet wstępu. Dostępne są bilety na godzinę, dwie lub bilet dzienny, bez limitu czasu. Następnie należy uzupełnić formalności, w których rodzic podaje dane kontaktowe i wskazuje osobę, która odbierze dziecko. Niezależnie od tego czy jest to ta sama osoba, która zostawia malucha, czy też drugi rodzic, babcia, dziadek czy ktoś inny, należy podać dane, które pozwolą na identyfikację danej osoby podczas odbioru dziecka. Bardzo ważne jest także pozostawienie numeru telefonu, który opiekun cały czas będzie miał przy sobie. Gdy dziecko wyrazi chęć powrotu do domu lub wydarzy się inna sytuacja, wymagająca obecności rodzica, ma on obowiązek niezwłocznego pojawienia się w sali zabaw. Zostawiając dziecko samo warto pomyśleć też o tym, aby zostawić mu wodę lub przekazać pracownikowi recepcji informację o tym, że gdyby maluch miał taką potrzebę, może kupić sobie coś do picia za pomocą silikonowej opaski, a rodzic ureguluje rachunek odbierając dziecko. 

Jeśli dziecko jest samodzielne i wymaga ciągłej opieki animatora, wówczas rodzic poza biletem wstępu do Sali zabaw, nie ponosi żadnego dodatkowego kosztu. Taki koszt pojawia się, gdy opieka jest potrzebna przez cały czas pobytu w Fikołkach.

Od ilu lat można zostawić dziecko na Nocowance i półkoloniach?

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy dziecko zostaje samo podczas półkolonii i Nocowanek. Ze względu na dłuższy czas trwania Nocowanki (15 godzin) i dnia półkolonii (10 godzin), limit wieku jest wyższy i wynosi pięć lat. Jeśli dziecko zostaje samo pierwszy raz na tak długi czas, warto pomyśleć o towarzystwie bliskiego kolegi czy koleżanki, wtedy na pewno będzie mu raźniej. Znacznie łatwiej poradzi sobie bez rodziców i zaprzyjaźni się z innymi dziećmi. 

Autor: Aleksandra Koba, 27 kwietnia 2023