Mamo, tato idę do szkoły!

Mamo, tato idę do szkoły! 

Pierwsze dni w nowej szkole, to dla dzieci ogromne wyzwanie. Nowe otoczenie, spotykanie nieznanych nauczycieli i kolegów oraz dostawanie się do nowej rutyny. Wszystkie te zmiany mogą wywołać wiele różnych emocji, takich jak stres, niepokój, lęk czy podekscytowanie. Każde dziecko jest inne, dlatego warto przygotować się na ten etap.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak dzięki rozmowie zmniejszyć stres u dziecka? 

Najważniejsze, żeby rozmawiać jak najczęściej z pierwszoklasistą. Umiejętność słuchania oraz zrozumienie pomogą w poznaniu emocji, które towarzyszą młodemu uczniowi. Przed rozpoczęciem nauki warto opowiedzieć dziecku, jak będą wyglądać pierwsze dni w szkole i jakich doświadczeń może się spodziewać w tym czasie. Podczas takiej rozmowy rodzice wracają pamięcią do czasów, kiedy byli w takiej sytuacji i co wtedy czuli. Warto również wspomnieć o tym, że my dorośli także doświadczamy stresujących i nieznanych nam sytuacji, podkreślając przy tym, że zawsze znajdzie się sposób na poradzenie sobie w nowym otoczeniu Dzięki temu umacniamy dziecko w poczuciu bezpieczeństwa i pokazujemy, że reagujemy i rozumiemy, jakie emocje teraz odczuwa.

Jak przygotować się do rozpoczęcia roku szkolnego?

Rozpoczęcie roku szkolnego zawsze oznacza duże zmiany zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Przybliżymy teraz kilka porad w jaki sposób przygotować się do tego wydarzenia. Rodzice mogą liczyć także na poradnik przygotowany w serwisie pacjent.gov.pl.

Zaczynamy od zorganizowania artykułów szkolnych. Przed rozpoczęciem roku sporządź listę potrzebnych artykułów szkolnych. Etap zakupów na pewno będzie dla twojego dziecka bardzo przyjemny i ekscytujący, a dla rodzica mniej kosztowny, gdy skorzysta z dodatku finansowego na szkolną wyprawkę – ,,Dobry Start”. W trakcie zakupów warto dać dziecku możliwość wyboru, aby samo zdecydowało, jaki piórnik czy zeszyt kupić. Dzięki temu już na wczesnym etapie zaczniecie budować miłe skojarzenia ze szkołą. 

Wdrażaj powoli swoje dziecko w nowa rutynę szkolną. Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i regularna aktywność fizyczna są kluczowe dla dobrego samopoczucia oraz koncentracji w szkole. Wprowadź powolne zmiany w harmonogramie snu, aby przyzwyczaić dziecko do nowego rozkładu dnia.

Zdrowe odżywianie odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju, koncentracji oraz nauce. Pójście do szkoły to poważna zmiana. Dziecko w tym czasie będzie potrzebowało dużo energii oraz witamin, aby dobrze funkcjonować w szkole. Postaraj się, aby w śniadaniówce twojego dziecka zawsze były produkty bogate w witaminy, białko i zdrowe tłuszcze. Na drugie śniadanie świetnie sprawdzi się owsianka z orzechami, które świetnie zadziałają na prace mózgu. Wprowadź różnorodność w menu, aby twoje dziecko zawsze z ciekawością zaglądało do swojej śniadaniówki. Nie zapomnij o bidonie z wodą. 

Jak zbudować dobre relacje z rodzicami oraz nauczycielami?

Jeśli to możliwe, zorganizuj spotkanie z nauczycielem przed rozpoczęciem roku. To okazja do poznania i rozmowy na temat przygotowań przed rozpoczęciem roku szkolnego. Podczas takiego spotkania można poznać rodziców innych dzieci i zacząć budować nowe relacje. Warto wziąć do siebie kontakt i zorganizować wspólne wyjście na plac zabaw czy wspólny spacer.  

Wiemy jak ważne są pierwsze dni w nowej szkole, dlatego zorganizowaliśmy specjalną promocję dla zerówek oraz klas pierwszych na integrację za 5 zł przez cały wrzesień 2023. Podczas 2-godzinnej zabawy na konstrukcji dzieci będą miały idealną okazje, aby się poznać poprzez wspólną zabawę. 

13 lipca 2023